fbpx

Jeg vil arbejde videre med glæden og anbefaler bogen

Jeg har læst Tinas bog og prøvet nogle af øvelserne i bogen. Det er livsbekræftende.

Bogen handler om os alle sammen. Den handler om Tina, som fortæller lidt om sig selv og hendes liv. Det er inspirerende. Den handler om mig (og dig), som arbejder i fleksjob. Som godt kan synes det er svært at finde en plads på jobbet. Eller dig der leder efter et job. Den handler også om kollegaer og chefer. Alle os der kan gøre noget ved vores egen og andres arbejdsglæde.

Bogen er nem at læse. Det er en fordel, at bogen fungerer som en opslagsbog. Det føles rigtigt at gå lidt frem og tilbage i læsningen.

Bogen giver mig absolut lyst til at arbejde med mig selv. Den giver ”blod på tanden” til at finde sin plads på arbejdsmarkedet. Men det er ikke kun arbejdsmæssigt jeg kan bruge bogen og øvelserne. Jeg oplevede, da jeg læste bogen, at jeg tit kom til at tænke på situationer i mit private liv, hvor det også vil give mening at arbejde med glæden.

Vi skal have fokus på arbejdsglæden. Og have mere empati på arbejdspladserne.

Helene
Kvinde, mor, kontorassistent og fleksjobber
Scroll to Top